AB dönem başkanlığı Macaristan’a geçti: ‘Yeniden büyük Avrupa’

Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında dönüşümlü üstlenilen dönem başkanlığını 6 aylığına Macaristan yürütecek. Macaristan, bugün itibarıyla görevi 1 Ocak 2024’ten bu yana sürdüren Belçika’dan devraldı. AB üye ülkeleri arasında 6 ayda bir dönüşümlü üstlenilen dönem başkanlığı, 1 Ocak 2025’e kadar Macaristan tarafından yürütülecek.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Macaristan önceliklerini, ‘çiftçi odaklı bir Avrupa Birliği tarım politikası, tutarlı ve liyakate dayalı genişleme politikası, demografik zorlukların ele alınması, yasa dışı göçün önlenmesi, Avrupa savunma politikasının güçlendirilmesi, üye ülkeler arasında uyum politikasının geleceğinin şekillendirilmesi ve Yeni Avrupa Rekabet Edebilirlik Anlaşmasının kabulü’ olarak duyurdu.

‘AVRUPA’YI YENİDEN BÜYÜK KIL’

Başkanlığının sloganını, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın seçim sloganına benzer şekilde, “Avrupa’yı yeniden büyük kıl (Make Europe Great Again)” olarak belirleyen Macaristan, bunun, ‘aktif ve proaktif bir başkanlık; üye ülkelerin birlikte daha güçlü olduklarını, Avrupa’nın bağımsız bir küresel oyuncu olabileceğini’ simgelediğini ifade etti.

‘YASAMA GÜNDEMİ ÜZERİNDE KÜÇÜK BİR ETKİSİ OLACAK’

Macaristan’ın AB dönem başkanlığını değerlendiren Uluslararası İlişkiler Derneği’nden Pavel Havlicek, “Yasama gündemi üzerinde bunun küçük bir etkisi olacak. Bu çok sonra, olasılıkla yıl sonunda başlar, muhtemelen de gelecek yılın başında” diye konuştu. Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden Susi Dennison da Macaristan’ın dönem başkanlığı sürecinde ‘milliyetçi çizgisini sürdürmeye çalışacağı’ öngörüsünde bulundu.

Macaristan’ın rekabetle ilgili önceliğinin Avrupa Birliği’nin geri kalanına hitap edebileceği ama bunun göç, Rusya-Ukrayna savaşı ve hukukun üstünlüğü konularında sağcı bir söylemle birlikte yürütüleceği değerlendirmesini yapan Avrupa Politika Merkezi’nden kıdemli siyasi analist Johannes Greubel ise “Bu, karışık bir söylemin olduğu bir başkanlık olacak ama aşırı sağcı elementler galebe çalacak” ifadelerini kullandı.

MACARİSTAN, DÖNEM BAŞKANLIĞINI POLONYA’YA DEVREDECEK

Başbakan Viktor Orban liderliğindeki Macaristan’ın dönem başkanlığı, 6-9 Haziran’da yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri sonrası AB yönetiminin yeniden şekillendiği döneme denk geldi. Bu nedenle dinamik bir yasama süreci yaşanmayacak olsa da Budapeşte’nin siyasi vizyonunun gündemde yer aldığı bir dönem olması bekleniyor.

Macaristan hükümeti ülkede son yıllarda demokratik ilkelerde gerileme olduğu gerekçesiyle AB yönetimi ile gerginlik yaşıyor. Hakkında, Birliğin hukukunu ihlal ettiği gerekçesiyle yasal süreç yürütülen Macaristan’ın, AB fonlarından alacağı miktarın önemli kısmı bu gerekçeyle bloke ediliyor. Macaristan görevi, 1 Ocak 20215’te Polonya’ya devredecek.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir