Yatırımcının gözü Merkez Bankası’nın faiz kararında: İşte piyasanın beklentisi


türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini son olarak Mart ayında yükseltmiş; Nisan ve Mayıs aylarında faizi yüzde 50’de sabit bırakmıştı.
Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tamamı bugün bankanın faizi üçüncü kez yüzde 50’de sabit tutmasını bekliyor.

AA Finans’ın Haziran ayı faiz oranıyla ilgili beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı da TCMB’nin faizi bu ay yüzde 50’de sabit bırakacağı yönünde.

TCMB’nin piyasa katılımcıları anketine göre ise cari ay ve 3 ay sonrası için fazi beklentisi yüzde 50 oldu. 12 ay sonrası için politika faizi beklentisi de yüzde 37,11’den yüzde 35,90’a indi.

Uygulnan sıkı para politikasının asgari ücretlileri nasıl etkileyeceği geçtiğimiz günlerde CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe’nin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önemli gündem maddelerinden biriydi.

24 Haziran günü gerçekleşen toplantıda Karatepe’nin asgari ücrete ara zam ve emekli maaşlarında refah payını içerecek şekilde artış yapılması gerektiğini söylemesi üzerine Bakan Şimşek, uyguladıkları ekonomik programdan ödün veremeyeceklerini ifade etti.

Çarşamba günü bu konuda bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Asgari ücrette herhangi bir artış olmayacak” dedi. Bakan Işıkhan asgari ücreti belirlemek üzere Aralık ayında bir araya gelineceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir