OPPO’dan yapay zeka telefonlarını geliştirme ve yaygınlaştırma sözü!

Önde gelen global teknoloji şirketi OPPO, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde inovasyona ve fikri mülkiyet koruma konusuna olan kararlılığını vurgulayan İnovasyon ve Fikri Mülkiyet Raporu’nu yayınladı. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) göre OPPO, 2023 yılında Patent İş Birliği Anlaşması (PCT) kapsamında yapılan patent başvurularında dünya genelinde dokuzuncu sıraya yerleşti. Böylece şirket beş yıl üst üste ilk 10’a girmeyi başardı. 31 Mart 2024 itibarıyla dünya çapında 101.000’den fazla patent başvurusunda bulunan OPPO, bugüne kadar 55.000’in üzerinde patent aldı. 

“İnsanlık için teknoloji, Dünya için iyilik” misyonuyla hareket eden OPPO, bir yandan sektör lideri ürün ve hizmetler yaratmak için inovasyon yatırımlarını sürdürürken, diğer yandan pratik adımlarla küresel fikri mülkiyet ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmaya da devam ediyor.

Makul lisans ücretleri talep etmek ve zorlayıcı patent davalarından kaçınmak, bulunduğu ülkelerde meşru yasal hak ve çıkarlarını savunmak amacıyla OPPO, dünya çapında çok sayıda patent sahibiyle imzaladığı, tüm tarafların fikri mülkiyet haklarının değerini tam olarak yansıtan müzakere ve çapraz lisanslar ile bugüne kadar çok sayıda fikri mülkiyet lisansı sorununu çözdü. 

OPPO’DAN YAPAY ZEKÂ TELEFONLARINI GELİŞTİRME VE YAYGINLAŞTIRMA SÖZÜ

OPPO; görüntü işleme, bilgisayarla görme, konuşma teknolojisi, doğal dil işleme ve makine öğrenimi gibi alanlara yaptığı yoğun Ar-Ge yatırımlarıyla akıllı telefonlarda yapay zekâ teknolojisinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına öncülük ediyor.

Şirket 31 Mart 2024 itibarıyla yapay zekâ ile ilgili dünya çapında toplam 5.399 patent başvurusunda bulundu. Fikri mülkiyet medya kuruluşu IPRdaily tarafından 22 Nisan 2024 tarihinde yayınlanan Yapay Zekâ Patent Sıralaması’na göre OPPO, Çin’de yapay zekâ ile ilgili aldığı toplam 3.743 faydalı patent ile dokuzuncu sırada yer alıyor. 

Kullanıcılarının akıllı yaşam deneyimlerini artırmak amacıyla en yeni teknolojik inovasyonları pratik ve tüketici odaklı uygulamalara dönüştürmeye odaklanan şirket, yeni OPPO Find X7 serisinde bugüne kadar 100’ün üzerinde yapay zekâ destekli özelliği duyurdu. Şirket AI Eraser ve AI Magic Studio gibi üretken yapay zekâ özelliklerini gelecekte daha fazla OPPO ürününe entegre etmeyi hedefliyor.

OPPO AÇIK İNOVASYON YOLUYLA TEMEL TEKNOLOJİLERİ GELİŞTİRİYOR

OPPO açık inovasyona olan bağlılığı ile 5G/6G, yapay zekâ, hızlı şarj ve görüntüleme gibi önemli alanlarda temel teknolojik atılımlara dayalı bir fikri mülkiyet ekosistemi oluşturma çabalarını sürdürüyor.

Şirket bugüne kadar dünya çapında 40’ın üzerinde ülke ve bölgede 5G temel standart patentlerini kullanıma sundu. 6.100’den fazla global patent başvurusunda bulunan şirket, Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü’ne (ETSI) 3.300’den fazla 5G standart patent ailesi ilan etti ve 3. Nesil Ortaklık Projesi’ne (3GPP) 5G standardıyla ilgili 11.000’in üzerinde teklif sundu. Görüntüleme ile ilgili 12.306’dan fazla küresel patent başvurusunda bulunan şirket VOOC hızlı şarj teknolojisini de 50’nin üzerinde şirkete lisanslayarak daha fazla elektronik cihazın hızlı şarj özelliğine sahip olmasına imkân sağladı.

OPPO Fikri Mülkiyet Direktörü Feng Ying, “OPPO olarak şirketimizin bugünkü başarısının yanında, geçmiş ve gelecekteki başarılarının temelinde de teknolojik inovasyon ve fikri mülkiyet korumasının olduğuna inanıyoruz. Proaktif savunma fikri mülkiyet stratejimiz ve uzun vadeli fikri mülkiyet ekosistemi oluşturma taahhüdümüz ile OPPO İnovasyon ve Fikri Mülkiyet Raporu’nda öngördüğümüz gibi inovasyonun geleceğini desteklemeyi kararlılıkla sürdürüyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir